Automaty sprzedające przyszłości? Zobacz, jak robią to inni

Coraz częściej słyszymy – przyszłością handlu i usług są automaty sprzedające. I choć możemy dyskutować, ile w tym twierdzeniu jest prawdy, to rozwiązania stosowane w niektórych firmach pokazują, że takie zautomatyzowanie jest bliższe, niż nam się wydaje. Oto kilka pomysłów wywodzących się z vendingu, które w najbliższym czasie wdrożą niektóre z polskich marek. Gotów do skoku w przyszłość?

Sklep jutra

Choć pomysł Żabki nie zakłada wykorzystania samych automatów sprzedających, to idea wywodzi się właśnie z mechanizmów vendingowych. O czym mowa? Chodzi o zautomatyzowane sklepy samoobsługowe, będące odpowiedzią sieci na niehandlowe niedziele.
Żabka planuje otworzenie punktów bez kas, gdzie tradycyjną obsługę zastąpią innowacyjne rozwiązania i system kamer. Prototyp takiego sklepu powstał we współpracy z startupami i został zaprezentowany w czasie konferencji NFR w Nowym Jorku.

Na czym konkretnie polega innowacja zaproponowana przez Żabkę? Przy wejściu do sklepu zostaną zamontowane ekrany cyfrowe prezentujące interesujące oferty promocyjne. Co ciekawe, emitowane materiały, dzięki wykorzystaniu mechanizmów interpretujących dane z różnych źródeł, dotyczyć będą np. aktualnych warunków pogodowych. Jeśli więc na dworze zapanuje upał, na ekranach pojawią się promocje dotyczące np. wody.

Kolejnym udogodnieniem będzie innowacyjna półka, w której zamontowano czujniki łączące się z aplikacją na telefonie komórkowym. W rezultacie, półka wyświetli na zamontowanym ekranie propozycję konkretnych produktów – wiedzę tę zaczerpnie z danych zawartych w aplikacji, a także reakcji klienta w czasie rzeczywistym. System będzie też na bieżąco informował sklep o zakupionych towarach oraz dacie ważności konkretnych produktów.

Sklepy jutra kontra automaty sprzedające

Wprowadzone zmiany to jednak coś więcej niż tylko próba obejścia zakazu. Jak podkreślają właściciele sieci, wszystkie te rozwiązania mają na celu przede wszystkim ułatwienie klientom zakupów. Nietrudno przy tym zauważyć, że wiele spośród zalet nowoczesnych punktów sprzedażowych możemy przypisać także automatom sprzedającym. W końcu to właśnie maszyny vendingowe zminimalizowały czas zakupów, maksymalnie ułatwiły cały proces i zapewniły obsługę 24 godziny na dobę .