Automaty sprzedające – rodzaje. Jak to wygląda od środka? cz.2

W jednym z ostatnich tekstów zaprosiliśmy was do „wnętrza” świata automatów sprzedających. Dziś kontynuujemy naszą wędrówkę po vendingwych mechanizmach – zgłębiając tematykę rodzajów maszyn. Jakie jeszcze typy automatów spotkamy w biurach, szkołach czy dworcach i czym się między sobą różnią? Sprawdź to razem ze Smakołykiem!

Kawomaty

Zapewne nie raz spotkałeś się z nazwą kawomat. Jest to automat oferujący napoje, w tym głównie kawę – espresso, kawę czarną lub białą, a także latte lub cappuccino. Pomimo swojej nazwy, w kawomacie zaopatrzymy się także w herbatę, sam wrzątek i zupę.

Kawomaty to jedne z najpopularniejszych automatów sprzedających – i nic dziwnego. Mechanizmy tego typu mają różne rozmiary i wysokości, przez co z powodzeniem dopasujemy je do każdego wnętrza i potrzeb. Przykład? W większych zakładach znajdziemy mechanizmy stojące, zazwyczaj zestawione z innym automatem sprzedającym, z kolei w biurach dominują mniejsze kawomaty typu table top – czyli maszyny stawiane bezpośrednio na stole.

Maszyny typu table top

No właśnie – table top. Zdarzają się miejsca, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona, przez co nie możemy zastosować standardowych rozwiązań vendingowych. W takich momentach świetnym rozwiązaniem jest automat sprzedający typu table top, który montujemy albo na dedykowanej szafce, albo zwykłym stoliku. Najczęściej w takiej formie występują wszelkie ekspresy do kawy, choć zdarzają się i odstępstwa. Co ważne – automaty typu table top rzadko kiedy działają na zasadzie odpłatnej, częściej są ogólnodostępne dla wszystkich pracowników.

Zespół automatów sprzedających

To rozwiązanie spotykane najczęściej w dużych przestrzeniach – np. na dworcach czy w budynkach publicznych. Polega ono na ustawieniu kilku automatów jeden obok drugiego, tak, aby uzupełniały się wzajemnie w kwestii asortymentu. Najczęściej znajdziemy kombinacje przekąski, zimne napoje i kawa, choć zdarzają się również zespoły oferujące jeden konkretny produkt – ale w różnych wariacjach.