Automaty vendingowe. Technologia jutra

Automaty vendingowe. Technologia jutra

Mijamy je na ulicach, korytarzach firm, szkołach oraz dworcach. Automaty vendingowe, bo o nich właśnie mowa, stały się elementem krajobrazu przygotowanym na każdą chwilę naszej słabości. Eksperci przewidują jednak, że z czasem maszyny tego rodzaju całkowicie odmienią rynek. Niemożliwe? A jednak – innowacyjna technologia wkracza do wielkich miast… już teraz. Spersonalizowany automat vendingowy Wyobraź sobie, że idziesz na zakupy, a obsługa od samego wejścia podsuwa ci nie tylko aktualnie przecenione produkty, ale i te, które najbardziej lubisz. Choć brzmi nierealnie, to taką właśnie możliwość oferuje automat vendingowy opracowany przez SAP. Na czym dokładnie polega jego fenomen? Maszyna rozpoznaje twarz stojącej przed nią osoby, a następnie wyświetla najważniejsze dane, takie jak imię, nazwisko czy historię dokonanych zakupów. Co ciekawe, im więcej zakupionych przy pomocy automatu produktów, tym lepsze i bardziej zindywidualizowane oferty promocyjne – maszyna szybko bowiem rozpracowuje preferencje klienta. Eksperci prorokują, że takie rozwiązanie znacząco skróci czas, jaki poświęcamy na zakupy czy nawet zwykły wypad po klika najważniejszych produktów. W końcu wystarczy tylko stanąć przed maszyną, a reszta… zrobi się sama.

Tylko dla wybranych

Automaty z alkoholem, szczególnie winem, z powodzeniem funkcjonują już w paru miejscach na świecie. Jednak ze względu na dzieci czy młodzież, nie jest to popularny sposób dystrybucji – i nic dziwnego. Okazuje się jednak, że i tę trudność można z sukcesem obejść. Jeden z ciekawszych pomysłów pochodzi z Japonii, gdzie alkohol z automatu vendingowego uzyskamy tylko wtedy, gdy do specjalnego czytnika przyłożymy dowód osobisty. Eksperci podkreślają jednak, że taka forma sprzedaży rodzi pewne niebezpieczeństwo wykorzystania dokumentów przez niepowołane osoby. Rozwiązanie? Tylko jedno – opracowanie innowacyjnego systemu skanującego, który zamontowany będzie wewnątrz automatu vendingowego. Według specjalistów z branży, wykorzystanie tego pomysłu na masową skalę może być już tylko kwestią czasu.

Automat vendingowy na telefon

Maszyna, która sama będzie informować o brakującym towarze? To możliwe! SAP zaprezentował automat vendingowy zintegrowany z centralną bazą danych, dzięki czemu operator może szybko uzupełnić wyprzedane napoje czy przekąski. Ta sama firma proponuje także maszynę połączoną z mediami społecznościowymi oraz smartfonami. Efekt? Możliwość polecenia swoim znajomym zakupionego ostatnio batona czy kanapki, a także opcja zamówienia określonego specjału do automatu mieszczącego się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

, ,