Automaty vendingowe w czasie epidemii. Jak z nich bezpiecznie korzystać?

Sytuacja z koronawirusem dynamicznie się zmienia – czasem nawet z godziny na godzinę. Obecnie, specjaliści zalecają, aby ograniczyć wychodzenie z domu w celach innych niż wyprowadzenie psa czy zrobienie niezbędnych zakupów spożywczych. Jak więc kupować, aby było bezpiecznie i z głową? Sprawdź to razem z tyskim Smakołykiem.

Zasady bezpieczeństwa w sklepie

Ograniczenie wychodzenia z domu to dla wielu trudna logistycznie misja. Jak zorganizować czas pociechom i w jaki sposób przemieszczać się do pracy, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Czy możliwe jest bezpiecznie i szybkie wykonanie większych zakupów dla całej rodziny?

Dużym wyzwaniem jest zwłaszcza to ostatnie zdanie, czyli zakupy w czasach pandemii. Jak podkreślają eksperci, wybierając się do sklepów należy mieć na uwadze kilka podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy czy kasjera (1-1,5 metra);
  • Dokonuj płatności bezgotówkowych;
  • Myj i dezynfekuj ręce przed i po zakupach;
  • Zwróć uwagę na higienę kaszlu i oddychania. Najlepiej, aby podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub, jeśli nie możemy tego zrobić, zasłonić chusteczką – którą należy później jak najszybciej wyrzucić do kosza;
  • Nie obawiaj się zwrócić uwagi współpracownikowi czy klientowi, jeśli ten kaszle czy kicha w twoim kierunku lub na produkty spożywcze.

Wybierając się na zakupy pamiętamy także o tym, aby nie robić niepotrzebnych zapasów. Kupujmy tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy – inaczej połowa niewykorzystanych produktów spożywczych wyląduje w koszu na śmieci.

Automaty vendingowe – czy bezpieczne?

Automaty vendingowe mają tę zaletę, że są bezobsługowe, dzięki czemu nie musimy obawiać się o potencjalnie zagrażający nam kontakt. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo samoobsługi należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa, jak np. obsłużenie automatu vendingowego za pomocą chusteczki higienicznej, którą następnie wyrzuca się do kosza.

Po skorzystaniu z automatu vendingowego nie zapomnij o użyciu środka do dezynfekcji i umyciu rąk.