Zaskocz ludzi zawartością automatów vendingowych

Uważasz, że automaty vendingowe to tylko kawa, herbata, batony i napoje gazowane? W praktyce możliwości wyposażenia maszyn sprzedających są znacznie większe, a pomysłowość w tym zakresie może przełożyć się na pozyskanie większej liczby klientów.

Śniadanie zamiast przekąsek

Najczęściej spotykaną żywnością, którą można kupić w automatach vendingowych, są wspomniane już batony, czy chociażby chipsy. Czemu jednak nie wyjść poza schemat i nie umieścić w maszynie czegoś bardziej… świeżego. Na przykład zapakowanych kanapek. Rozwiązanie to jest co prawda nieco ryzykowne (kanapki mają jednak trwałość znacząco krótszą niż przetworzona żywność i jeśli nie sprzeda się w ciągu dnia, to trzeba ją usunąć z maszyny), ale zawsze można ta opcję testować stopniowo.

Pamiętaj przy tym, że niektóre dodatki do kanapek wydzielają mocniejsze zapachy od pozostałych. Dlatego tez nawet pomimo foliowania ich, staraj się ograniczyć te dodatki, które mogą wpłynąć na zapach innych produktów w maszynie.

Soki zamiast napojów

Skoro można eksperymentować z jedzeniem, w jakie są zaopatrywane automaty vendingowe, to czemu nie z napojami? Standardowo są w nim kawa i herbata (częściej ta pierwsza, jednak dobrze jest dać klientom wybór pomiędzy nimi). Dodatkowo często można spotkać napoje gazowane, bywa że również niegazowaną wodę mineralną.

Co jednak, gdyby spróbować umieścić w nich soki? Trwałość mają wystarczająco dużą, by przez jakiś czas leżały w maszynie, początkowo możesz testować popyt za pomocą mniejszej ilości towaru, a z pewnością byłoby to coś, co potencjalnie może zainteresować wiele osób.

Automaty vendingowe mieszczą nie tylko jedzenie

No właśnie. Oprócz jedzenia i picia, w automatach vendingowych można umieścić także i inne produkty. Możliwości wbrew pozorom jest całkiem sporo. W maszynach mogą znaleźć się maskotki, jednorazowe peleryny przeciwdeszczowe, czy cokolwiek innego, czego koszt jest na tyle mały, by była duża szansa na to, że ktoś to kupi i zajmowały na tyle mało miejsca, by nie przeszkadzały w trzymaniu w maszynie innych produktów.

Oczywiście podany wyżej przykład z pelerynami jest obarczonym pewnym ryzykiem i sprawdzi się tylko w niektórych miejscach w określonej porze sezonu. Z drugiej strony w automatach można umieszczać też dowolne inne produkty, nawet chusteczki higieniczne, które pomimo niższej marży w niektórych porach roku mogą być całkiem popularnym zakupem w miejscach takich, jak szkoły, uczelnie, czy duże zakłady pracy.

Jak nietypowe rzeczy mogą znaleźć się w automatach vendingowych?

Pytanie jest nie do końca trafne. W rzeczywistości obok produktów nietypowych, towary w maszynach mogą być wręcz bardzo zwyczajne, ale niekoniecznie kojarzone ze standardową oferta typową dla vendingu.

Zależy to po części od lokalizacji urządzenia – w przypadku maszyn zlokalizowanych w miejscach, przez które przewija się wiele osób (np. na dworcach), można pozwolić sobie na ciekawe różnicowanie oferty, co jest ciekawym tematem, do którego jeszcze wrócimy w kolejnych artykułach. Podobnie jak do zestawienia przykładów nietypowych zawartości maszyn vendingowych.