Co nowego w świecie automatów vendingowych?

Już nikt nie ma wątpliwości, że sektor automatów vendingowych to jedna z najprężniej rozwijających się branż. Dziś przyjrzymy się najnowszym trendom oraz tendencjom pojawiającym się w świecie maszyn sprzedających. Sprawdź aktualności razem ze Smakołykiem Tychy.

Automaty vendingowe z czytnikiem na dłoń

Szybka, bezgotówkowa sprzedaż – oto droga, którą aktualnie podążają Chiny. Nic zatem dziwnego, że Państwo Środka jest pierwszym krajem, gdzie powszechne stały się automaty vendingowe… przyjmujące płatności za pomocą czytnika dłoni. Jak takie rozwiązanie działa w praktyce? W mechanizmach montuje się system biometryczny, który skanuje dłoń, a następnie potwierdza tożsamość kupującego. Po przejściu tego etapu, maszyna otwiera się, dzięki czemu klient może zabrać to, po co przyszedł. Jeszcze ciekawszym aspektem jest sam sposób uiszczania płatności. Zamiast płacić bezpośrednio w automacie, zakupy rejestruje specjalna kamera, a nabity rachunek zostaje wysłany na konto kupującego na Alipay. Prawda, że zaskakujące?

Na rynku chińskim funkcjonuje bardzo wiele automatów vendingowych. Ze względu na duże zainteresowanie oraz stale rosnącą liczbę mechanizmów sprzedających, inwestorzy nie przestają testować kolejnych technologii. Założenie jedno – wybór ma być większy, a obsługa jeszcze szybsza.

Automaty vendingowe… z jajem

O tym, że automaty vendingowe mogą sprzedać niemal wszystko, wielokrotnie już informowaliśmy. Jednym ze świetnych przykładów tej wszechstronności jest maszyna z jajkami, która stanęła pod koniec kwietnia w jednej z lubelskich wsi, w Wąwolnicy. Jajka sprzedawane za pomocą tego mechanizmu pochodzą od kur hodowanych na wolnym wybiegu na lokalnej farmie państwa Lipczyńskich. Kupujący mają do wyboru dwa rozmiary jajek: większe, w cenie 7 złotych za sztukę oraz mniejsze, które kosztują 5 złotych za opakowanie.
Wnętrze automatu jest chłodzone i mieści 70 opakowań, każde po 10 jajek. Warto wspomnieć, że to nie pierwsza taka maszyna w Polsce – kilka lat temu jajomaty stanęły w kilku miejscach w kraju.