Kup magię świąt w automacie vendingowym

Automaty vendingowe – czy można w nich poczuć magię świąt?

Wiemy, że automaty vendingowe mogą mieć bardzo różnorodną zawartość. Choć zwykle spotykamy się z tradycyjnymi produktami – batonikami, przekąskami, napojami czy pieczywem – ludziom wciąż nie można odmówić twórczej inwencji w wypełnianiu ich coraz bardziej intrygującym asortymentem, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule. Jednak to, co zostało wymyślone w grudniowe święto przez pewną kościelną organizację, w przedbiegach przegoniło wszystkie pozostałe inicjatywy!

Vendingowy Święty Mikołaj z USA

Święta kojarzą nam się niezmiennie z rodzinną atmosferą, poczuciem bliskości i szczęściem. Najpierw wpadamy w wir przygotowań, świątecznych zakupów, gotowania i sprzątania – a później cieszymy się obecnością przyjaciół i rodziny, zwalniając tempo i obdarowując się wymarzonymi prezentami. No właśnie – prezentami.
Wciąż wiele jest osób, które żyją w warunkach poniżej znanych nam standardów, a ich święta wyglądają diametralnie inaczej. Brakuje żywności, artykułów pierwszej potrzeby, produktów niezbędnych do codziennego życia – butów czy okularów, nie wspominając już o krajach, w których utrudniony jest także dostęp do szczepionek na polio czy malarię.
Mormoński kościół, którego główna siedziba znajduje się w Utah, stworzył na święta pomysł obdarowywania innych poprzez automaty vendingowe. Wiedząc, że gwiazdkowa atmosfera sprzyja hojności – w listopadzie rozpoczął akcję #LightTheWorld za pomocą automatów vendingowych, zwanych Giving Machines.
Giving Machines to sezonowa kampania, odbywająca się zatem w okresie świąt Bożego Narodzenia na terenie USA. W większości lokalizacji działa od listopada do pierwszego tygodnia stycznia. Szczegółowe daty otwarcia i zamknięcia różnią się w zależności od lokalizacji i są dostępne na stronach Map Google,

Jak to działa?

Wyobraź sobie, że przesuwasz swoją kartę kredytową do automatu – ale zamiast kupować batonika dla siebie, kupujesz owcę dla rodziny w kraju trzeciego świata. Albo szczepionkę przeciwko polio. Albo parę butów. Lub 100 posiłków dla lokalnego banku żywności.
Dzięki akcji #LightTheWorld Giving Machines dokładnie to się dzieje. Giving Machines to sposób, w jaki ludzie mogą szybko i łatwo pomóc potrzebującym i sprawić, by okres Bożego Narodzenia stał się trochę bardziej znaczący dla nich samych – i przepiękny dla innych.
100 procent darowizny zostaje przeznaczone na zakupiony przedmiot, podobne przedmioty lub usługi o większym zapotrzebowaniu, określone przez odpowiednią organizację charytatywną.

Organizacje przedstawione w Giving Machines reprezentują szeroki wachlarz globalnych i lokalnych potrzeb. Korzystający z maszyn mogą zapoznać się wcześniej z asortymentem automatów i fundacjami, biorącymi udział w akcji, dzięki czemu mogą wybrać przedmiot lub potrzebę, na którą najchętniej przekażą darowiznę.

Wszystkie artykuły przedstawione są w formie kartonowych kart z obrazkami – ceny produktów wahają się od 3 do 250 dolarów, co sprawia, że dotacje możliwe są do przekazania przez każdego, niezależnie od kieszeni. W roku 2018 łączna wartość darowizn przekroczyła aż 2,3 miliona dolarów!

Kto wie – może pewnego dnia akcja stanie się popularna do tego stopnia, że świąteczne automaty zostaną postawione i w Polsce? A może pomysł zainspiruje kogoś na tyle, by stworzyć maszynę zbliżoną do tej? Trzymamy kciuki – bo okazuje się, że automaty vendingowe mogą przyczynić się do tego, by świat był jeszcze piękniejszy!