Targi automatów vendingowych. Co dzieje się podczas największej branżowej imprezy?

Branża automatów vendingowych nie przestaje zaskakiwać. Dziś przyjrzymy się jednemu z największych, międzynarodowych wydarzeń w tym sekotrze, czyli odbywającym się w Kolonii targom vendingu i kawy Eu’Vend. Jakie trendy zdominują rynek oraz co wkrótce będzie można kupić w automatach sprzedających? Już zdradzamy!

Targi vendingu w Kolonii

Targi Eu’Vend to wydarzenie wyjątkowe z wielu powodów. Przede wszystkim to inicjatywa o międzynarodowym charakterze, gdzie danymi, inspiracjami oraz poglądami mogą wymieniać się biznesmeni oraz inwestorzy z całego świata. Po drugie, targi te odbywają się co dwa lata – przez co ich organizacja przebiega niezwykle sprawnie, a poruszane tematy są ciekawe i niezwykle zróżnicowane. W trakcie tegorocznych targów automatów vendingowych Eu’Vend dyskutowano m.in. o marketingowych trendach w całej Europie czy rozwoju rynku vendingowego w Chinach. Uczestnicy zastanawiali się także nad futurystyczną wersją vendingu oraz tym, gdzie będziemy robić zakupy za kilka lat. Podczas edycji w 2019 roku zaprezentowało się ponad 200 wystawców, oferujących m.in. produkty takie jak:

  • Automaty vendingowe różnego rodzaju: do przekąsek i artykułów spożywczych, przez zimne napoje i kawę, aż po różne produkty niespożywcze,
  • Systemy płatnicze,
  • Innowacyjne akcesoria do automatów i części zamienne,
  • Urządzenia peryferyjne i technologie,
  • Produkty, jakie można sprzedawać w automatach vendingowych: kawy, syropy, sosy, przekąski itp.,
  • Kubki do automatów, naczynia jednorazowe.

Automaty vendingowe w liczbach

Vending to branża, która intensywnie rozwija się na całym świecie – w tym również w Polsce. Jak pokazują badania, aż 59% Polaków korzysta z automatów vendingowych raz w miesiącu lub częściej, a jedna czwarta robi to przynajmniej raz w tygodniu. Najchętniej kupowanym produktem z maszyny jest kawa – ta propozycja wygrywa bez względu na porę roku. Z kolei w przypadku przekąsek najczęstszym wyborem są przegryzki takie jak batony czy rogaliki. Oprócz standardowego, słodkiego asortymentu, w automatach vendingowych coraz częściej można spotkać także produkty fit – jak podają eksperci, maszyn z takim wyposażeniem będzie na ulicach coraz więcej.